Historia wódki na weselach

Wódka trafiła do naszego kraju i na polskie stoły w XVI wieku, ale prawdziwą popularność zyskała wraz z rozwojem technologii fermentacji i destylacji, 200 lat później. Najlepszy polskie firmy, które tworzą historię wódki, działają w branży spirytusowej nieprzerwanie od ponad 100 lat. Tak jest choćby z wódkami toruńskimi, produkowanymi obecnie przez Toruńskie Wódki Gatunkowe. Toruńska wódka swoimi korzeniami sięga 1884 roku, gdy w mieście tym powstała Rafineria Spirytusu.

Historia wódki nieodłącznie wiąże się z weselami i biesiadami. To z wódką przecież przed laty swat przychodził do rodziny panny młodej, starając się o rękę dla kawalera i to wódką właśnie umowa między rodzinami była pieczętowana. Szybko wódka na weselach stała się oczywistością i tak jest do teraz. Nie bez powodu weselnicy krzyczą w stronę państwa młodych – Gorzko! Gorzko! Pierwotnie to zawołanie, wzywające młodych do pocałunku, miało osłodzić gościom weselnym goryczkę weselnej wódki. Obecnie, co oczywiste, zmienił się jednak sposób spożywania i podawania wódki na weselu. Część gości lubi pić ją tradycyjnie – bezpośrednio, dobrze zmrożoną. Inni wódkę weselną wykorzystują jako bazę do przygotowania drinków. Ale ciągle aktualne są przyśpiewki weselne – nie bez powodu weselnicy, schodząc z parkietu na przerwę w tańcach, śpiewają „a my idziemy na jednego!” mając na myśli kieliszek weselnej wódki. Takiej, jak choćby wódka weselna z Toruńskich Wódek Gatunkowych.

Trunek ten oparty na wodzie z własnego ujęcia głębinowego, tworzony z wysokiej jakości spirytusu i odpowiednio destylowany trafia w gusta weselników. Ale wódka na weselu musi nie tylko dobrze smakować, ale również wyglądać. Toruńskie Wódki Gatunkowe przygotowały specjalną linię produktów - wódki na wesele. Jeden z trunków nalewany jest, co ma podkreślić bogatą historię firmy, w stylizowanych na flakony sprzed dwóch wieków, butelki w stylu vintage, nazwane MR&Mrs With Love. Weselnikom spodobać się może czysta wódka weselna nazwana „Gorzko!” i ozdobiona serduszkami. Czarna butelka wódki nazwana „Love him” („Kochaj go”) to trunek dla pana młodego, dla panny młodej przygotowano wódkę weselną z ustami i napisem „Love her” („Kochaj ją”). Taka wódka będzie nie tylko smakować gościom i zdobić weselny stół, ale również stanie się świetnym upominkiem wręczanym wychodzącym z wesela gościom.

Interesuje Ciebie hurtowy zakup alkoholu na wesele. Skontaktuj się z nami